اگر مغز لپ تاپ CPU باشد، GPU را به عنوان بخش پشتی مغز در نظر بگیرید. تراشه ای برای محاسبات ریاضی سریع، پردازشگر را برای انجام وظایف دیگر آزاد می گذارد. و مسئول نمایشو ارائه تصاویر، ویدئو و انیمیشن که به صورت ۲D یا ۳D است. جایی که یک CPU از چند هسته متمرکز شده روی فرآیند پردازش سریال ، GPU ها هزاران هسته کوچکتر را برای چند وظیفه ای طراحی می کنند.

GPU

در حالی که پردازنده Intel Core i7 می تواند گرافیک را ارائه کند، ولی این کار با سرعت بسیار پایین تر از GPU انجام می شود.در حقیقت، پردازنده های گرافیکی دارای قدرت بسیار زیادی هستند که برخی از برنامه ها به آنها کمک می کنند تا از CPU در کارهای غیر گرافیکی بهره مند شوند، که به شدت سرعت و کارایی را افزایش می دهد. به همین دلیل است که هر لپ تاپ، هر چند که برای کسب و کار ، بازی یا آموزش طراحی شده است ، نوعی پردازنده گرافیکی را تحت پوشش قرار داده است.

اکنون که شما یک درک کلی از آنچه که یک GPU چی هست است پیدا کرده اید و اینکه چرا شما در لپ تاپ به یکی از آنها نیاز دارید، باید بپرسیم: کدام تراشه برای شما مناسب است؟ آیا شما بهGPU GeForce RTX 2080 تمایل دارید؟ یا چیزی محافظه کارانه تر، مانند یکپارچه سازی HD Graphics HD اینتل می خواهید؟

انواع صفحه گرافیک(GPU)

GPU های مختلف وجود دارد و ما همه آنها را پوشش می دهیم. این جدول برای راهنمایی بیشتر است.

کارت گرافیک گسسته یا یکپارچه: تفاوت چیست؟

دو نوع اصلی پردازنده گرافیکی وجود دارد: یکپارچه و گسسته. همانطور که از نام آن مشخص است گرافیک یکپارچه به این معنی است که GPU بر روی پردازنده یکپارچه شده و حافظه را با پردازنده به اشتراک می گذارد. تراشه های گسسته که شامل کارت خود و مجهز به حافظه خودشان هستندو کارت ویدئویی یا VRAM نامیده می شوند و به رم سیستم شما دسترسی ندارد.

اگر شما بهترین عملکرد گرافیکی را می خواهید، تراشه های گرافیکی مجزا هر زمان از گرافیک های یکپارچه سبقت می گیرند. مقدار VRAM اختصاص یافته به GPU های فعلی بین ۲ تا ۸ گیگابایت است. از آنجاییکه تراشه های یکپارچه بر روی رم سیستم متصل می شوند، آنها قدرت محاسبه همتایان گسسته خود را ندارند. این چیزی است که باید در نظر داشته باشید اگر قصد دارید یکی از بازی های مورد علاقه خود را در بالاترین تنظیمات بازی کنید.

چه چیزی در یک نام (و شماره) است؟

Quadro، GeForce، Radeon، HD Graphics، Iris – چه کسی می تواند با تمام این نام ها در ارتباط باشد؟ در حالی که انتظار ندارم که شما پشت صحنه نامگذاری هر کنفرانس رو بدانید، اشکال ندارد که بدانید هر نام تجاری GPU چه چیزی را شامل می شود. به عنوان مثال، خط Quadro Nvidia به کارت های ویدئویی کلاس کارخانه شرکت اشاره دارد، در حالی که GeForce GTX به خط اصلی / علاقه مندان به GPU های بازی / چند رسانه ای اشاره دارد که اکثر هواداران با آن آشنا هستند.

amd-gpu

پردازنده های AMD به طور معمول شامل مخفف نام Radeon است و با یک پسوند هستند که عملکرد تراشه را مشخص می کند. به عنوان مثال، پسوند R9 نشان دهنده عملکرد بالا AMD است، در حالی که R7 بیشتر از حد متوسط ​​است. R5 و R3 به تراشه های ورودی شرکت اشاره دارند. “M” قبل از دسته دوم اعداد نشان دهنده تحرک است و نشان می دهد که تراشه برای دستگاه های تلفن همراه مانند لپ تاپ ها و تبلت ها است. با این حال، برای سری ۴۰۰، نسل فعلی، AMD نامگذاری M را خنثی کرده و هر تراشه را در رده RX بدون در نظر گرفتن قابلیت عملکرد برچسب گذاری کرده است.

این شماره به طور مستقیم پس از نشان دادن نسل (هرچه تعداد بیشتر، نسل جدیدتر است). رقم بعدی به سطوح عملکرد مربوط می شود با تعداد بیشتری از سطوح عملکرد بالاتر. آخرین شماره سری نشان دهنده شماره تجدید نظر است. و اگر X در پایان ببینید، به این معنی است که نسخه سریع تر GPU اصلی را داشته باشید.

بر خلاف پردازنده های AMD ، پردازنده های اینتل از کنفرانس نامگذاری سریال پیروی نمی کنند.

مشخصات گرافیکی: هسته، ساعت پایه و سرعت حافظه

درست مانند لپ تاپ شما، GPU شما با مجموعه ای از مشخصات می آید.در اینجا برخی از مهمترین مواردی که باید در ذهن داشته باشند آورده شده است.

پهنای باند حافظه: یکی از مهمترین مواردی که هنگام انتخاب GPU مورد توجه قرار می گیرد، اندازه پهنای باند حافظه، میزان داده را که می تواند خوانده شود یا در داخل VRAM ذخیره شود با کارت گرافیک. و با گیگابایت بر ثانیه (GB / s) اندازه گیری می شود. کارت گرافیک با پهنای باند حافظه بالا می تواند تصاویر را سریعتر و با کیفیت بالاتر ارائه دهد. اما به یاد داشته باشید که پهنای باند توسط سرعت، نوع و عرض ساعت حافظه تحت تاثیر قرار می گیرد.

ساعت پایه: این بسیار ساده است. اندازه گیری در مگا هرتز (مگاهرتز)، ساعت پایه سرعت کارت ویدیو شما در برنامه های تست بدون استرس است. این حداقل سرعت مطلق GPU شما در برنامه های بدون استرس اجرا خواهد شد.

Boost Clock: Boost clock حداقل مقدار افزایش سرعتی شما که می توانید از GPU خود دریافت کنید. با این حال، بسته به قدرت سیستم و گرمای سیستم شما، می توانید سرعت افزایش سرعت را از میزان تنظیم شده کارخانه افزایش دهید.

سرعت حافظه: این سرعت VRAM شما است که در مگاهرتزی (مگا هرتز) اندازه گیری می شود و فرکانس داده ها بین VRAM و GPU را تعیین می کند.

هسته Nvidia-CUDA:

CUDA (محاسبه معماری یکپارچه ی دستگاه) زبان برنامه نویسی Nvidia است که می تواند GPU را به روش خاصی برای انجام وظایف با سرعت و کارایی بیشتر کنترل کند. هزاران هسته را می توان بر روی یک تراشه بسته بندی کرد، که برای همه محاسبات ریاضی لازم است که تمام گرافیک براق شما را ارائه می دهد. این بدان معنی است که هر چه تعداد CUDA Core بیشتری یک تراشه داشته باشد، آنقدر قوی تر است.

AMD-Stream Processors: مسئول پردازش تمام داده ها در داخل و خارج از GPU،
Stream Processors پاسخ AMD به هسته CUDA است. پردازنده های جریان محاسبات ریاضی مورد نیاز برای ارائه گرافیک را انجام می دهند . همانند CUDA Cores، هرچه بیشتر داشته باشید، تراشه شما قدرتمندتر است.

گپ نسلی:
شبیه به اینتل، هر سال یا دو سال یک نسل جدید GPU را تولید می کند که سریع تر، قوی تر و باتری بسیار مناسب تر از نسل قبلی است. در این زمان، Nvidia از معماری پاسکال تا تورینگ پرش کرد در حالی که تراشه های اینتل از Skylake به Lake Kaby نقل مکان کرد.

Nvidia Quadro:

مناسب برای: مهندسی، طراحی بازی، VR و تحقیق
بد بخاطر: قیمت بالا، عمر باتری و وزن

خط Quadro Nvidia را می توان در اکثر ایستگاه های کاری موبایل برای بارگذاری سنگین برنامه هایی مانند AutoCad و Unreal 4 Engine بکار می رود. به گفته این شرکت، آخرین نسل از پردازنده های Quadro دارای سه برابر عملکرد و دو برابر قدرت پردازش و حافظه از پیشینیان خود، رقابت با همتایان دسکتاپ خود است. Quadro راهی برای رفتن است اگر شما به دنبال طراحی بلندترین آسمان خراش جهان هستید، ژنوم انسان را اجرا کنید یا فیلم بعدی بسکتبال را بسازید.

آخرین GPU های Quadro، به استثنای VR-Ready ، Quadro P3000 هستند. آنها همچنین براساس معماری پاسکال ساخته شده اند که دارای هسته های CUDA بیشتری نسبت به همتایان Maxwell دارند.

Nvidia GeForce:

خوب برای: بازی، VR و چند رسانه ای

این که آیا شما یک بازیگر معمولی هستید یا hardcore هستید، خط GeForce GTX Nvidia دارای یک پردازنده گرافیکی است که می تواند فانتزی بازی شما را غافلگیر کند. به استثنای تراشه های ورودی جدید ۱۰۵۰ و ۱۰۵۰ Ti، تمامی پردازنده های سری ۱۰ سری VR آماده می شوند که اجازه می دهد تا لپ تاپ هایی مانند Alienware 13 OLED یا Razer Blade به یک هدست Rift یا Vive متصل شوند. اما اگر می خواهید بزرگ فکر کنید، کاملا MSI GT83VR Titan SLI و Origin PC Eon17-SLX 10 سری لپ تاپ هایی هستند که دارای صفحه نمایش ۱۸٫۴ اینچی و دوگانه GTX 1080s در تنظیمات SLI هستند.

اما زمانی که تصور می کنید پردازنده های گرافیکی Nvidia از قدرت بیشتری برخوردار نیستند، این شرکت GTX 1080 Ti جدید را معرفی می کند و اعلام می کند. برای ۶۹۹ دلار در دسترس است، Nvidia ادعا می کند که تیتای جدید ۳۵٪ افزایش عملکرد را نسبت به ۱۰۸۰ به طور منظم داشته است. این به میزان زیادی به clock book ساعت ۱٫۶ گیگاهرتز، ۳۵۸۴ هسته CUDA، ۱۲ میلیارد ترانزیستور و ۱۱ گیگابایت حافظه ویدئویی عظیم تبدیل شده است.

AMD Radeon RX: مقرون به صرفه و گسسته

خوب برای: مقرون به صرفه، عملکرد و کارایی

بد برای: Gamers به دنبال راه حل VR کامل است.

اگر چه شما معمولا یک پردازنده گرافیکی AMD را با استفاده از یک دسکتاپ بازی های پرقدرت پیدا می کنید، این شرکت همچنین در سیستم های تلفن همراه حضور دارد، مانند تازه سازی جدید برای Alienware 17.

Intel Iris Plus Graphics:

خوب برای: بازی Midlevel
بد برای: گیمرها و متخصصان خلاقی که به دنبال عملکرد گرافیکی سطح بالا هستند.

Iris Plus تلاش اینتل برای پر کردن حفره بین گرافیک یکپارچه و گسسته است. هدف قرار دادن گیمرهای غیرحرفه ای و متوسط، تراشه های Iris Pro به شما این امکان را می دهد که در لیگ افسانه ها با یک نرخ ثابت باقی بمانید. با این حال، پیدا کردن GPU های Iris Plus با یک تراشه گسسته در یک ایستگاه کاری قدرتمند، به شما کمک می کند تا جهان های خارق العاده را بسازید و یا برنامه های برای آسمانخراش های بسیار واقعی داشته باشید

گرافیک اینتل HD:

خوب برای: مقرون به صرفه، قابل حمل، چند منظوره
بد برای: عملکرد

از پردازنده های ultraportable مانند Dell XPS 13 2-in-1 به لپ تاپ های تجاری مانند HP Elitebook 1030 G1 و همه جا در میان آن ها، احتمالا تراشه Intel HD Graphics زیر هود خواهید یافت. به اشتراک گذاری حافظه با پردازنده اینتل، تعدداین تراشه باعث افزایش کیفیت در جریان فیلم ها و اجرای بازی ها بدون هنگ کردن می شود . شما حتی ممکن است یک پردازنده یکپارچه را با یک تراشه جداگانه پیدا کنید، بسته به وظیفه متناوب.